*Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито EACEA.
*EN: Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor EACEA can be held responsible for them.
Какво е Карате-До Шотокан?

Произходът на карате си остава неизменно скрит зад мъглявините на легендата и ние знаем само това, че неговите корени и разпространение са в Източна Азия между хората, които са приобщени към различни видове вероизповедание- това на Будизма, Хиндуизма, Брахманизма, Мохамеданството и Таоизма. В продължение на дълги години отделните изкуства за самозащита са спечелили свои собствени последователи в разлини региони на Азия, но в основата винаги е съществувала една обща черта. Поради тази причина Карате-До се отнася към един или друг вид от различните източни изкуства за самозащита, за това то е и най-разпространеното от всички.
Взаимовръзката между източните бойни изкуства е очевидна, когато сравним същността, криеща се зад модерната философия с тази на традиционната. В първата корените й са в математиката и след това във физическото движение и техника. Източните идеи, език и начин на мислене са били формирани в тяхната вътрешна връзка с физическите умения. Дори когато думите, както и идеите, са преминали през различните промени в хода на човешката история ние намираме корените им дълбоко заложени във физическите техники.
В течение на много години в Япония карате остава затворено зад дебелите стени на храмовете предимно в тези на Зен-Будизма. То не е било практикувано от обикновените хора, докато самураите не започват да го тренират на територията на храма, където на място научават за съществуването на това изкуство.
Карате-До, такова каквото го познаваме днес е било усъвършенствано преди век от майстор Гичин Фунакоши.
Гичин Фунакоши се ражда на 10 ноември 1868г.в окинавската столица Шури. Той е от високо образована самурайска фамилия, потомствен васал на кралската династия на островите Рюкю. През тази година след реставрацията на императора, аристократичните привилегии са премахнати и имуществото на фамилията е иззето. Детството на Фунакоши протича в изключителна бедност.
През 1879 Япония сваля официално кралската династия на Окинава Шо и крал Шо. Тай е изпратен в изгнание в Токио.
Фунакоши започва да тренира карате при майстор Азато Анко през 1880г. По това време карате все още е тайно изкуство и тренировките се провеждат скрито през нощта. Те се състоят най-вече от повторението на ката. В този период в подготовката на Гичин Фунакоши се включва и друг известен окинавски майстор – Яцусуне Итосу.
През годините Азато и Итосу дават на Фунакоши възможност да тренира и с други известни майстори на Окинава. Говори се, че е имал обмяна на опит и с Канрьо Хигаона в стил Наха, приятел на майстор Итосу.
В 1908 със съдействието на "Министерство на образованието и културата"а, обучението по карате е въведено в училищата на Окинава.През това време Фунакоши участва в организирането на публични карате демонстрации в залите на най-големите градове Шури и Наха.
Фунакоши е избран да демонстрира карате на първата национална изложба на спорта в Токио, организирана от "Министерството на образованието", освен това прави почетна демонстрация на карате в чест на японския наследник принц Хирохито на Окинава.
По молба на изявени майстори и общественици като Джигоро Кано, основател на джудо, известния кендо майстор Накаяма Хиромачи, вице-адмирала на японския флот Яширо Якуро и лорд Шимпей Гото, министър на вътрешните работи, Фунакоши решава да остане и да преподава в Токио. Тренировките започват при мизерни условия – в зала с 20 постелки (татами), без специално тренировъчно облекло.
Създават се карате клубове в университетите Такушоку, Уаседа, Хосей, Мейджи, Нихон, Шодай, в Медицинския университет, в Императоския университет Тодай, в Селскостопанския университет и др. С нарастването на броя на учениците финансовото състояние на Фунакоши се подобрява. След години на бедност и лишения, той има свое собствено скромно жилище.
През 1929г. Гичин Фунакоши променя името на своето бойно изкуство от Тоди (китайска ръка) на Карате-до (пътят на празната ръка) и шест години по-късно публикува книгата си „Карате-до киохан”.
Общественият комитет, подпомагащ карате, събира нужните средства за построяване на сграда, предназначена за дожо.
Залата започва да функционира. При откриването и, през 1936г. изненада е надписът "Шотокан", изписан от учениците. "Шото" означава "вълните на боровите върхове", литературен псевдоним на Фунакоши, който се увлича от китайска поезия.
Това е наименованието, което получава впоследствие и стила, водещ началото си от майстор Гичин Фунакоши.
През 1957 на 89-годишна възраст Гичин Фунакоши умира по време на сън. Погребан е в светилището Енкаку-джи в храма Кита Камакура, близо до Токио, където през 1968 г. е поставен малък каменен обелиск, на който освен името и фамилията на майстора, са издълбани думите: "В карате няма нападение", както и следната калиграфия, написана от самия него приживе:
"На острова и най-вече на юг познават донесеното от далече сурово бойно изкуство. Съжалявам, че не достигат знания, за да бъде то пренесено в бъдещето. Кой би се заел с тази непосилна задача, да го обнови и предаде? Това ще съм аз! Кой друг, ако не аз? В самото небе съм се заклел!..."
*** *** ***
"До. Пътят. Кой ще го измине направо и добре?"
Животът на Гичин Фунакоши не е твърде интересен и впечатляващ.
Предан съпруг и баща на трима сина, учител по литература. Той не предизвиква никого в двубой на живот и смърт, не чупи рогата на бикове, няма самоуверен и арогантен вид, никога даже не излиза извън Япония. Поет и книжовник, той дори не е видял истинска битка.
Но Фунакоши е човек на Пътя. Той не отдава значение на състезанията, подобряването на рекорди, победата в надпревара. Вместо това той подчертава ролята на самоусъвършенстването. Вярва в благоприличието и уважението, което всяко човешко същество дължи на другите. Той е майстор на майсторите.
Преди неговото идване в Япония, карате е местна окинавска бойна система. След като се запознава с традиционните японски бойни изкуства, Фунакоши променя карате по техен образец и го прави популярно в цяла Япония. Това е една от най-големите му заслуги към бойните изкуства. Точно затова често се казва, че майстор Фунакоши е велик философ и голям майстор.
"На острова и най-вече на юг познават донесеното от далече сурово бойно изкуство. Съжалявам, че не достигат знания, за да бъде то пренесено в бъдещето. Кой би се заел с тази непосилна задача, да го обнови и предаде? Това ще съм аз! Кой друг, ако не аз? В самото небе съм се заклел!..."
Г. Фунакоши